Styring og kontroll i norske banker

Webinar
Dato: 10. og 11. juni 2026
fra kl. 09.00 - kl. 12.00 begge dager
Påmeldingsfrist: 5. juni

Spama arrangerer i samarbeid med PwC et fagseminar som gir en grunnleggende innføring i rammeverket for styring og kontroll i norske banker. I tillegg vil deltakeren få en innføring i dagsaktuelle problemstillinger.

I en tid preget av økt regulering, teknologisk utvikling og skjerpede forventninger til risikostyring, står norske banker overfor stadig mer komplekse krav til styring og kontroll. I dette webinaret får du innsikt i de viktigste trendene som former bransjen – fra Finanstilsynets fokus ved tilsyn og krav til virksomhets- og risikostyring, til hvordan kunstig intelligens og ESG påvirker beslutningsprosessene. Vi ser også på sentrale temaer som utkontraktering, operasjonell motstandskraft (DORA), antihvitvaskingsregelverk og rollen til andre- og tredjelinjefunksjoner. 


Målgruppe

Alle som jobber med styring og kontroll i norske banker, herunder styremedlemmer, ledere i bank/finansforetak, banksjefer, CFO, ledere av kontrollfunksjoner (risikostyring/compliance) og internrevisorer.

 

Praktisk informasjon 

Dato

10. - 11. juni 2026

Tid

kl. 09.00 - kl. 12.00 begge dagene

Sted

På egen pc, hjemme eller på jobb

Kursavgift

Kr 4 800,-

Påmeldingsfrist

5. juni

 


Meld på 

 

Program
10. juni  
Kl. 09.00 - 09.05 Velkommen
Kl. 09.05 - 09.20

Trender   
v/ Magne Sem, Direktør, Risk Advisory services, PwC
Kl. 09.20 - 10.00

Rammene for styring og kontroll 
v/ Magne Sem og Mari M. Sjoner, Direktører i Risk Advisory services, PwC   
Kl. 10.00 - 10.30

Virksomhets-og risikostyring & FTs fokus ved tilsyn
v/ Mari M. Sjoner og Magne Sem, Direktører i Risk Advisory services, PwC  
Kl. 10.30 - 10.45 Pause   
Kl. 10.45 - 11.00

Styrende dokumenter   
v/ Magne Sem, Direktør, Risk Advisory services, PwC
Kl. 11.00 - 11.10

Utkontraktering 
v/ Mari M. Sjoner, Direktør, Risk Advisory services, PwC   
Kl. 11.10 - 11.50

Andre- og tredjelinjefunksjoner   
v/ Mari M. Sjoner, Direktør, Risk Advisory services, PwC
Kl. 11.50 - 12.00 Avslutning, spørsmål 
   
11. juni  
Kl. 09.00 - 09.05 Velkommen til dag 2
Kl. 09.00 - 09.40

AI i virksomhetsstyringen
v/ Luka Radic & Marius Byenstuen
Kl. 09.40 - 10.20


Ny antihvitvaskingspakke – hva betyr det for norske banker?
v/ Luka Radic & Stian Andersen
Kl. 10.20 - 10.30 Pause   
Kl. 10.30 - 11.10

Operasjonell motstandskraft, DORA,
tredjepartsrisikostyring, forretningskontinuitet
v/ Eirik Engum & Andreas Fredriksen
Kl. 11.10 - 11.50


ESG risikostyring, spesielt i kredittprosessen
v/ Karianne Landa & Andreas Fredriksen
KL. 11.50 - 12.00 Avslutning   

 

Meld på 

 

Foredragsholdere

Magne Sem
Direktør, Risk Advisory Services, PwC AS

Magne har jobbet som ekstern revisor siden 1990 og vært ansvarlig ekstern revisor for en rekke sparebanker.

Han har betydelig regulatorisk kompetanse innenfor banksektoren og har bred erfaring som foreleser. Magne har erfaring fra rådgivningsoppdrag innenfor regulatoriske forhold, risikostyring og internkontroll i finansbransjen og offentlig virksomhet. I tillegg er han styreleder i Norsk Finansnærings Økonomigruppe.


Mari Menne Sjoner
Direktør, Risk Advisory services, PwC AS

Mari  er utdannet siviløkonom fra NHH. Hun har tilsammen over 13 års erfaring som leder for risikostyrings- og compliancefunksjon, rådgiver og internrevisor innen bank og finans. Hun har bransjeerfaring fra Eika Boligkreditt, og som rådgiver og internrevisor fra BDO og nå siste tre årene i PwC. Gjennom sine roller har hun bred erfaring med prosesser for intern virksomhetsstyring, risikostyring og internkontroll, kapital- og likviditetsstyring og det regulatoriske rammeverket for finansforetak. 


PwC vil også benytte ledende fagekspertise på fordypningstemaene.


Meld på 

 

 

Gjennomføring

Webinaret gjennomføres 10. - 11. juni kl. 09.00 - kl. 12.00.

På webinardagen vil du motta en link til e-postadressen som du har registrert deg med. Kursrommet åpnes kl. 08.30 hvis du ønsker å teste at lyd og bilde fungerer som det skal.

Du får mulighet til å stille spørsmål skriftlig i en chattefunksjon i «klasserommet» underveis i kurset, og alle som er i «klasserommet» ser spørsmålene. Alle deltakerne er mutet, vi kan ikke se og høre dere.


Praktisk informasjon
Står det – Creating your session når du klikker på «knappen» Bli med er det pga en brannmur. Logg deg da på via bankens Gjestenett.

Logger du deg normalt inn via Citrix, gjør følgende: Koble deg opp via Gjestenettet i banken – du er da utenfor Citrix (Ved stasjoner PC - Dra ut nettverkskabelen av PC’en, og gå inn som gjest i nettverket.  Du vil da ved å klikke på knappen Bli med komme rett inn i webinaret.

Viktig med et godt internett - og en nettleser som ligger utenfor bankinterne pålogginger, f.eks Citrix. Vi anbefaler at nettleseren Internett Explorer ikke brukes, da de fleste verktøy ikke lenger støttes av denne nettleseren, bruk gjerne nettleseren Chrome.


Meld på

Påmeldingsregler

Påmeldingsreglene vil variere i året 2026 for de forskjellige arrangementene. Når det ikke er mulig å gjennomføre kurs, konferanser vil arrangementer kunne bli flyttet til en ny dato, eller satt opp som webinar alternativt kansellert.

  1. Påmeldingen er bindende.
  2. Blir du forhindret fra å møte er avbestillingsfristen 2 uker før oppstart av 
    arrangementet.
  3. Dersom kursarrangør blir belastet for avmeldte deltakere av hotellet, blir belastningen videresendt til arbeidsgiver.
  4. Hvis du blir forhindret fra å møte, er det fullt mulig å la en kollega overta plassen din.
  5. Ved sykdom gjelder reglene ovenfor.
  6. Lenken til digitale webinarer er personlig og skal ikke videresendes eller deles.



Meld på 

 

Bekreftet påmelding blir sendt ut ca. 1 uke før kursstart.